Simona Vojtěšková 

Umělecká tvorba mě přitahuje celý život. Po absolvování Politologie na Masarykově univerzitě v roce 2012, jsem pracovala několik let v kreativním odvětví marketingu a public relations. Výtvarnému umění jsem se začala vážně věnovat společně s manželem, architektem Jiřím Vojtěškem, a pod značkou Litone tvoříme minimalistické betonové obrazy. Postupně jsem se propracovala k akvarelu a akrylovým barvám, které nyní používám nejvíc.

Inspirují mě barvy přírody a jejich kombinace. Při tvorbě se nechávám pohltit chaosem, ve kterém hledám smysl. I když přistupuji k plátnu s určitým nápadem, otevírám se zcela procesu a dál už se nijak nelimituji. Pracuji rychle a intuitivně tak, jak plynou mé myšlenky a pocity. Jak malba postupuje, tak zpomalím a více promýšlím finální vrstvy. Proces je pro mě uspokojivější než výsledek. Obraz je hotový v okamžik mého vnitřního nasycení.

V jednu chvíli pracuji pouze na jednom obraze. Stává se pro mě objektem, na který přes den myslím a o kterém v noci sním. Nerada přeskakuji z rytmu jednoho obrazu do druhého. Potřebuji něco ukončit, než začnu něco nového. I přesto jsou mé obrazy provázané. V každém dalším obraze najdete kousek něčeho, co mě bavilo v tom předchozím, ale také něco nového, co jsem objevila v průběhu tvorby.

V mých obrazech najdete nejrůznější organické tvary, překrývající se vrstvy, opakující se vzorce a hodně růžové barvy. Vedle momentů z dětství v podobě berušek a puntíků objevíte i tajemné tmavé kouty. Ráda experimentuji s barevnými kombinacemi, smyšlenými tvary rostlin, detaily a s abstraktní scenérií. Při bližším pozorování najdete záměrně zapomenutá místa - plochy, na kterých jsem něco začala a už se k nim nevrátila. Nedokonalosti střídají propracované detaily zabírající hodiny práce. 

V mých obrazech se kloubí art brut, abstraktní expresionismus a naivní umění. Inspirují mě zejména australské malířky Anna Price, Melanie Obst a Rach Jackson. Přesto jsou má plátna především osobní reakcí na aktuální rozpoložení a životní situaci. K většině z nich bych vám uměla říct, co mě k jejich malbě vedlo. Nechci však, abyste přemýšleli nad tím, co jsem chtěla obrazy říct, ale abyste v nich hledali vaše vlastní příběhy. Abyste u nich trávili čas, zkoumali je, relaxovali svůj pohled a objevovali nové a nové detaily.

Moje obrazy visí v soukromých sbírkách v České republice, ale i po celém světě. Chci být co nejvíc upřímná k sobě i k vám, proto jsou ceny mých obrazů veřejné a neusiluji o masový prodej nekonečných reprodukcí nebo jiného podobného zboží. Budu ráda, když tu najdete svůj originál.

Pracuji ve vlastním ateliéru ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě. Žiji zde se svým mužem a dvěma dětmi. Pokud si přejete osobní prohlídku obrazů, ozvěte se mi.

Moji práci, proces i střípky z mého života můžete sledovat na Instagramu nebo Facebooku.

Výstavy:

18. 4. - 22. 5. 2024: Vnitroblock, Praha, samostatná výstava

7. 3. - 6. 4. 2024: Laufen Space Prague, společná výstava 

únor - březen 2024: Aricoma a.s., Praha, společná výstava

leden 2023 - březen 2023, Těšínské divadlo, Český Těšín

prosinec 2022 - březen 2023: Pasáž českého designu, Praha

červen 2022: Pura Vida, Brno, samostatná výstava

červen 2022: U jednoho stolu, Praha: samostatná výstava

únor 2022: Café POLE, Brno, společná výstava Art Mums United

říjen 2021: Art Gallery Brno, Beton a barvy, samostatná výstava

září 2020: Czech Design Week, Praha

červen 2020 - dosud: Poppy Beans Coffee, Brno